Pokolenia - Opis

23.02.2017
Pokolenia gospoda fragment planszy gry ekonomicznej

Co powinieneś brać pod uwagę planując swoją karierę? Czy będzie zapotrzebowanie na Twoje usługi? Czy towar jaki będziesz oferować będzie cenny? A czasem również jakie miejsce zajmiesz na cmentarzu. A przynajmniej tak jest w grze Pokolenia.

Pokolenia to gra w której wcielasz się w Seniora lub Seniorkę rodu planującego ruchy wszystkich swoich potomków. Na początek będą to tylko i wyłącznie Twoje własne dzieci, ale potem doczekasz się wnuków i prawnuków, a może nawet praprawnuków. Z tej perspektywy ważne jest dokładne planowanie ścieżek kariery dla Twojego potomstwa. Równie istotne jest w jakiej kolejności potomkowie będą umierać i kiedy dokładnie się to wydarzy. W Pokoleniach bowiem to sami gracze mają wpływ na upływ czasu. Oczywiście nic za darmo. W zamian za upływający czas, otrzymasz dobra, które wytworzyli Twoi krewni. Z drugiej strony upływający czas spowoduje (wspomnianą już) śmierć najstarszych członków rodu. I tu pojawia się jeden z istotnych elementów gry. Miejsce jakie zajmą zmarli na cmentarzu - ściśle zależy od zawodu jaki wykonywali za życia. Im więcej Twoich ludzi zajmie eksponowane miejsca na cmentarzu tym większa chwała Twojej rodziny. Choć oczywiście oprócz tego będą się liczyć również ich dokonania za życia takie jak podpisane umowy handlowe, czy skarby przywiezione z dalekich krain, a także stanowiska jakie zajmują w społeczności Ci, którzy nadal żyją.

Oprócz wspomnianego już mechanizmu upływu czasu, gracze zmierzą się z innymi ciekawymi rozwiązaniami. Przykładowo zdobywanie kontroli nad kościołem jest długotrwałym i ryzykownym interesem. Możemy szkolić naszych ludków na księży, ale to czy awansują na drugi poziom kościelnej hierarchii zależy od szczęści (choć szczęście można wspomóc datkiem w złocie). Jednak podstawowy mechanizm rozgrywki to akcje jakie gracze wykonują po kolei (każdy po jednej). Wykonanie akcji równoznaczne jest z zabraniem z danego pola akcji, kostki surowca. Jeśli na danym polu nie ma kostek, to tego pola nie można użyć. Surowce z kolei przydadzą się potem do opłacania części z akcji takich jak wytwarzanie towarów czy podróż w poszukiwaniu przygód.

Do gry powstał również dodatek "Gospoda", który otwiera przed graczami nowe możliwości. W tytułowej gospodzie gracze będą mogli porozmawiać ze znanymi osobistościami przy kuflu piwa i zdobyć jakiś rodzaj przewagi. Oprócz tego dodatek zwiększa ilość graczy jacy mogą siąść do rozgrywki do 5 osób.

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Napisz do nas

W Trakcie Gry