Podstawowa strategia w grze Splendor

12.10.2017
Gra urodzina splendor rozłożona na stole

Podstawy strategii prowadzącej do zwycięstwa w grze planszowej Splendor:

Na samym początku gry należy przyjrzeć się arystokratom.

Przykład arystokratów na stole (patrz. zdjęcie)

Przykładowi arystokraci w 4-osobowej rozgrywce
3 zielone 3 niebieskie 3 czerwone
3 czarne 3 niebieskie 3 białe
4 czarne 4 białe
4 niebieskie 4 białe
3 czarne 3 czerwone 3 zielone

Statystycznie najlepiej byłoby zbierać 3 kolory: czarny, niebieski i biały. To pozwala na zgarnięcie 3 szlachciców i potencjalną wygraną. Jednak na stole 4 osobowym, w którym wszyscy gracze myślą o zwycięstwie nie będziesz raczej jedynym, który pójdzie w tym kierunku. Czasem korzystniejsze może być więc wytypowanie 1-2 gorszych szlachciców i dążenie do nich bez konkurencji. Można też w ogóle nie starać się zbierać arystokratów i skupić się na kupowaniu dużych drogich kart.

Ponieważ w tej grze często przegrywa się jednym ruchem, należy na bieżąco śledzić poczynania przeciwników. Patrz czy idą w kierunku arystokratów i których. Jeśli to Ci sami arystokraci, których chcesz upolować Ty - sprawdź czy masz szansę dotrzeć tam przed nimi. Jeśli nie - to najlepszy moment do zmiany strategii. Pamiętaj, każdy ruch w tej grze jest cenny. Jeśli zbliżają się do zwycięstwa obserwuj ile jeszcze im brakuje. Za ile rund mogą skończyć? Czy możesz przeszkodzić im w zwycięstwie? Czasami możesz spróbować wykorzystać również innych graczy do przeszkodzenia liderowi. Wystarczy, że któryś z nich zarezerwuje potrzebną mu do zwycięstwa kartę. Z drugiej jednak strony każdy powinien przyjąć strategię Play to Win, a więc gracz na ostatnim miejscu nie będzie się raczej przejmował faktem, że ktoś wygrywa, tylko skupiał się na powiększeniu swojego zbioru o ostatnie punkty. To druga osoba w kolejności powinna być najbardziej zainteresowana przeszkodzeniu liderowi - licząc, że zajmie jego miejsce.

Kiedy opłaca się rezerwować karty? W trzech przypadkach:

1. Kiedy powstrzymujesz w ten sposób lidera od zakończenia gry.

2. Kiedy karta jest dla Ciebie kluczowa, a boisz się, że ktoś Ci ją wykupi/ zarezerwuje.

3. Kiedy masz już 8-9 żetonów, a nie ma żadnej sensownej karty, którą mógłbyś kupić.

Czy zawsze opłaca się kupować karty, które otrzymujemy za darmo? Nie. Dobrze jest mieć większą bazę surowcową, jednak jeśli np. przez taki zakup, ktoś odbierze nam arystokratę, to raczej nie było warto. Przy okazji warto pamiętać, że utrata arystokraty to aż 6 punktów różnicy pomiędzy Tobą, a graczem, który zgarnął Ci go sprzed nosa. (3 utracone Twoje i 3 pozyskane jego).

Opis gry Splendor możesz znaleźć tutaj.

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Napisz do nas

W Trakcie Gry