Martwa Zima Długa Noc - opis

Martwa zima długa noc postacie z różnych frakcji
16.02.2017

Martwa Zima Długa Noc to gra zbudowana wokół klimatu post-apokaliptycznej zimy (cóż za niespodzianka).  Grana wieczorem, przy świeczkach w zimnym pomieszczeniu i odpowiednim towarzystwie potrafi zbudować niesamowite odczucia. Klimat rozpaczy, poszukiwania niezbędnych zasobów i radzenia sobie z ciągle wynikającymi kryzysami pozwala naprawdę poczuć się jak bohaterowie, którymi kierujemy.

Jednocześnie gra ma wiele elementów, które pozwalają nam sterować poziomem trudności zależnie od naszych potrzeb. To od nas zależy jaki poziom trudności scenariusza sobie wybierzemy, czy jaką ustalimy szansę na pojawienie się zdrajcy. (o tak! Jeden z graczy ma szansę tylko udawać zatroskanego dobrem kolonii, jednocześnie próbując nam wbić nóż w plecy. Czyżbym jeszcze o tym nie wspominał?) Dla ludzi lubiących ekstremalne wyzwania można dodatkowo wprowadzić bandytów zabierających i tak już nieliczne zasoby czy opuszczone tajne laboratorium z którego czasem wychodzą na świat potwory o jakich wam się nie śniło.

Przejdźmy jednak do rzeczy czyli opisu samej rozgrywki. Każdy gracz dostaje swoich ocalałych którymi ma kierować przez całą grę. Gracze realizują wspólny cel kolonii, oraz swoje cele indywidualne. Nawet jeśli ktoś nie wylosuje karty zdrajcy to jego cele mogą się wydawać innym graczom mało związane z ich celem głównym. A wtedy biada takiemu graczowi, który może zostać wygnany! No nic takiego strasznego, bo dalej będzie uczestniczył w rozgrywce tylko na trochę innych zasadach. Do tego gracze na bieżąco muszą karmić swoje postacie, walczyć z kryzysami czy sprzątać kolonię. Wydaje się zabawne? A jak wy byście się czuli mieszkając w miejscu w którym sterta śmieci leży obok waszego łóżka?

Gra ma charakter turowy, a wiec gracze będą wykonywać swoje akcje po kolei. Jest sporo różnych akcji do wyboru, więc szkoda je wszystkie opisywać. Na uwagę zasługuje jednak mechanizm kości. Otóż gracze rzucają kilkoma kościami (odpowiadającymi ilości akcji jakie mogą wykonać). Następnie przydzielają te kostki na poszczególne akcje. Niektóre akcje wymagają bowiem określonej minimalnej ilości oczek na kostce. Jeśli nie masz kostki, która spełniałaby ten warunek - musisz się zdecydować na mniej ciekawą akcję taką jak budowanie barykad. Czasem wprawdzie wyniki nie mają znaczenia, bo gdy armia zombie szturmuje twoją lokację to musisz się przed nimi zabezpieczyć za wszelką cenę.

Plusy:
+ Bardzo rozbudowana rozgrywka.
+ Niesamowity klimat.
+ Duża możliwość dostosowywania poziomu trudności lub elementów które się graczom podobają, a które nie.
+ Możliwość łączenia z podstawową wersją gry Martwa Zima

Minusy
- Bardzo rozbudowana rozgrywka (nie każdy lubi kombinować).
- Dużo zasad, które trzeba poznać, żeby lepiej podejmować swoje decyzje.

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Napisz do nas

W Trakcie Gry