7 cudów świata - opis

01.03.2017
7 cudów świata plansza gracza posąg zeusa

Ostatnio znowu przypomniałem sobie urok 7 cudów świata. Gry która jest w zasadzie bardzo prosta, choć w trakcie tłumaczenia zasad wydaje się niezwykle skomplikowana. Chcecie wiedzieć więcej?

Nie ma sprawy. W 7 Cudach Świata wcielamy się w rolę architektów projektujących jedno z najbardziej znanych dzieł starożytnego świata. Nie będziemy na tyle prymitywni aby ścigać się o to, kto skończy pierwszy. W końcu budowa i tak zakończy się w podobnym okresie. Istotniejsza staje się natomiast jakość cudu, jak również miasteczka, które wyrośnie nieopodal niego. Miasteczka, którego całe życie będzie się toczyło wokół tego cudu. Miasteczka, które dostarczy wszystkiego co potrzebne aby cud powstał i trwał przez wieki.

Jak buduje się cud? Potrzebujemy zebrać odpowiednie surowce lub pieniądze na ich zakup. Możemy też rozwinąć handel, żeby taniej pozyskiwać towary, których nam brakuje. 7 Cudów dobitnie pokazuje, że budowa cudu nie zależy wyłącznie od surowców. Potrzeba również zmyślnych rzemieślników skupionych w gildiach potrafiących wykonać dzieła sztuki do upiększenia naszego cudu. Dobrze byłoby także zapewnić udział wojska w celu ochrony naszego cudu (lub ewentualnie niewielkich rajdów na inne cywilizacje budujące swoje cudy). Przyda nam się rozwinąć naukę - żeby wyszkolić specjalistów projektujących nasz budynek.  I wreszcie należy zatrudnić artystów aby opiewali go w poematach, pieśniach, obrazach na całym świecie. Rzecz jasna coś należy pominąć, w coś zainwestować więcej. Co dokładnie jest niezbędne, a co można pozostawić do wykorzystania wrogom. To już zależy od Ciebie.

O co chodzi w mechanice? Każdy z graczy dostanie do rąk kilka kart budynków. Bedzie musiał wybrać jedną z nich i wykorzystać ją na 1 z 3 sposobów. Albo normalnie wybudować, albo poświęcić na budowę cudu właściwego, albo splądrować dla pieniędzy. Następnie gracz przekazuje karty jakie mu zostały następnej osobie, a dostaje nowe karty od osoby przed nim. Mechanika ta nazywana jest draftem i przyznam, że jest to najbardziej przeze mnie lubiana mechanika występująca we współczesnych grach planszowych. Po tym jak karty się skończą następuje punktowanie i gracze otrzymują nowe zestawy kart, które będą budować i podawać dalej. Po trzech erach gra się zakończy i wyłonieni zostaną zwycięzcy.

No dobrze, a co z dodatkiem liderzy?

Ano powyższy dodatek, świetnie wzbogaca grę. Liderzy to dodatkowe karty ze znanymi postaciami, które posiadają unikatowe cechy. Powoduje to pewne zmiany w rozgrywce. Konkretnie, gracz posiadający lidera lub liderów dających mu dodatkowe punkty za zwycięstwa militarne powinien więcej sił poświęcić na walkę niż na kulturę czy naukę (choć raczej same militaria nie wystarczą, żeby wygrać). Dzięki temu znacznie ograniczono liniowość rozgrywki. Dodam jeszcze, że liderów również wybiera się poprzez wspomniany powyżej draft.

Ogólnie gra jest bardzo wciągająca. Zapoznaj się z tą pozycją w naszej ofercie tutaj, oraz zamów ją w formie Spotkania z Grami Planszowymi.

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Napisz do nas

W Trakcie Gry